STRUKTURIRANI TEČAJ "INSPIRING HEALTHY LIFESTYLES TO LEARNERS (CHILDREN, YOUTHS, ADULTS)"

Naša kolegica Ljubica Glušac Lukić provodi posljednju mobilnost Inspiring healthy lifestyles to learners (children, youths, adults) u Nicosiji, na Cipru.
Prvi dan provela je u poznatom Athalassa National Forest parku upoznajući se s drugim sudionicima tečaja kroz brojne vježbe. Kroz niz različitih vježbi gradili su međusobno povjerenje u unutar grupe, surađivali da bi mogli riješiti određeni zadatak i natjecali se s drugim grupama.
Nakon povratka iz parka u prostorijama StandoutEdu centra voditelj je napravio kratak uvod u tečaj i predstavio program koji ih očekuje u narednim danima. Sve bilo popraćeno prekrasnim prizorima osunčanog grada Nicosije.
Drugi dan tečaja prošao je u planinama Troodos Mountain. Sudionici su započeli aktivnosti uz vježbu za bolje pamćenje nakon čega je uslijedila interesantna vježba za povezivanje s prirodom gdje su u parovima navodili stvari koje su se mogle vidjeti, čuti, opipati, omirisati i okusiti u trenutnom okruženju. Poslije šetnje kroz šumu i gledanja muflona igrali su igru "Potraga za blagom" kojoj je bio cilj shvatiti da se uz dobar timski rad, zajedničkim snagama može ostvariti svaki cilj. Vježbama Kotač života i Formula uspjeha učili su kako promijeniti ono čime nisu zadovoljni i kojim koracima doći do željenog rezultata.
Za kraj posjetili su selo Kakopetria i ondje se povezali s autohtonim stanovništvom koje izrađuje domaće proizvode. Treći dan tečaja Inspiring healthy lifestyles to learners sudionici su posjetili biofarmu Riverland gdje su upoznali sa životom i djelovanjem biofarme u kojoj se živi bez otpada. Na farmi se ne koriste nikakve kemikalije i svi proizvodi su ekološki. Dan je bio kombiniran s aktivnostima na farmi i radionicama. Promatrali su proces proizvodnje poznatog HALOUMI sira od kozjeg i ovčjeg mlijeka i imali smo ga prilike i probati. Radionice su bile vezane za komunikacijske alate i igru uloga kada su vježbali kako komunicirati s osobama različitih osobnosti.

Sudionici tečaja odlaze u Ayia Napu, mjesto najpoznatijih plaža na otoku. Radionice se održavaju u hladu na pijesku. Dan je započeo s vježbama joge i vođene meditacije. Nastavili su s vježbom emocionalne aktivnosti - slušali su nekoliko različitih dijelova skladbi i nakon toga razgovarali o emocijama koje izaziva pojedina glazba. Nastavili su s vježbom disanja (po Wim Hoff tehnici) i vježbom ekspresija emocija. Zadnja radionica bila je o pravilnoj prehrani. Sve je bilo popraćeno prekrasnim prizorima sunca, mora i pijeska.
Posljednji dan tečaja Inspiring healthy lifestyles to learners sudionici su zaključili kratkom evaluacijskom vježbom u skupinama pozitivnih i negativnih strana tečaja.
Dobili su certifikate o uspješno završenom tečaju, razmjenili kontakte i pozdravili se. Iskustva s tečaja bit će primjenjiva u radu na projektima i u radu s učenicima i ljudima općenito.